METALLICA SMART
Egenskaper:
- Platsbesparande spiraltrappor med trappsteg av massivt bokträ
- Spindel och räcke pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Bekväm PVC-ledstång
- Passar in i taköppningar med en längd och bredd på 130 x 78 cm
- Perfekt lämpad för ombyggnad av vindar
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.000,00 € till 1.400,00 €
Beskrivning:
Metallica Smart spiraltrappa är en mycket platsbesparande modell. Den kan användas i taköppningar som mäter 130 x 78 cm och är därför perfekt för att omvandla vindar.
Flexibel design:
Metallica Smart har trappsteg av massivt bokträ. Dessa har nischer på vänster respektive höger sida för att möjliggöra en särskilt platsbesparande design. Dessutom är de täckta med högkvalitativ lack som skyddar materialet och ger en svag glans. Spindeln och de vertikala räckesstängerna är gjorda av stål och täcks med en pulverbeläggning i svart, grått eller vitt. PVC-räcket finns också i svart, grått eller vitt.
Hållbar användning:
Metallica Smarts spiraltrappa är ett utmärkt val för dem som söker en hållbar och platsbesparande lösning för att ta sig upp på vinden. Trots sin lilla storlek övertygar denna modell med sin stabilitet, vilket beror på materialens höga kvalitet.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Bok |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC i grått, svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg upp till 305,5 cm, 13 steg upp till 329 cm, 14 steg upp till 352,5 cm |
| Deckenöffnung | 130 x 78 cm |
| Lutningshöjd per steg | 190–235 mm |
| Djup i framförandet | 15–21 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 54 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |






