SPINO ZINK SMART
Egenskaber:
- Dynamisk spiraltrappe til udendørs brug
- Indendørs brug er også mulig
- Trin med knapper muliggør sikker opstigning af trapper
- Gelænder med rustfri stålbjælker og gelænder lavet af PVC af høj kvalitet
- Fås i fire diametre: 120, 140, 160 eller 180 cm
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.700,00 € til 2.700,00 €
Beskrivelse:
Hvis du leder efter en dynamisk spiraltrappe til udendørs brug, er Spino Zink Smart et rigtig godt valg. De nittede trapper gør det muligt at nå terrasser, hævede indgange eller højere etager hurtigt, behageligt og sikkert. Det galvaniserede rækværk får et moderne præg af de rustfri stålbjælker og gelænderet lavet af høj kvalitet PVC.
Fleksibelt design:
Spino Zink Smart udendørs trappen fås i fire forskellige diametre. Afhængigt af hvor meget plads du har til rådighed, kan du vælge mellem 120, 140, 160 og 180 cm. Den maksimale gulvhøjde for denne udvendige trappe er lidt over tre meter. Spino Zink Smart er dog også velegnet til lavere etager. For at gøre dette skal du blot udelade enkelte trin eller justere hældningen pr. trin enkeltvis.
Bæredygtig anvendelse:
Takket være galvaniseringen af alle ståldele er Spino Zink Smart spiraltrappen beskyttet mod alle slags miljøpåvirkninger. De rustfri stålbjælker og gelænderet, lavet af højkvalitets PVC, modstår også ubesværet vind og vejr. Så du kan nyde at gå op ad trapper på lang sigt.
| Anvendelsesområde | Eksteriør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Stål |
| Rækværkstænger | Galvaniseret stål |
| Spindelrør | Galvaniseret stål |
| Lavere akkorder | Rustfrit stål |
| Gelænder | PVC |
| Farbe Konstruktion | Galvaniseret |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm, 14 trin + platform op til 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Loftsåbning | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm, 185 x 180 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 190-235 mm |
| Dybde af optræden | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm, 23,3 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29,6°, 25°, 21,9°, 19,4° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Trinstyrke | 3 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Spino Zink Smart
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm
Samlingsvideo






