METALLICA
Features:
- Spiral staircase for the conversion of attics
- Step railing provides an exceptional look
- Space-saving steps made of solid beech wood
- Metal parts powder-coated in black, grey or white
- Suitable for ceiling openings measuring 130 x 78 cm
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 950,00 € through 1.350,00 €
Description:
The Metallica spiral staircase is a particularly space-saving model from Minka. With a basic size of 130 x 78 cm, it is perfect for converting or renovating attics. The Metallica is not only practical, but also looks good with its chic step railing.
Flexible Design:
The steps of the Metallica spiral staircase are made of solid beech wood. This is covered with a fine layer of varnish for protection and an even higher quality look. There are three color options to choose from for the spindle and railing: black, gray, and white. This allows you to adapt your staircase to your interior and create a harmonious look.
Sustainable use:
The wood for the steps of this staircase comes from European countries and is packaged together with the steel parts in Austria. All metal elements are powder-coated by Minka itself. This not only gives them the desired color, but also protects them from wear and tear of all kinds.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 305.5 cm, 13 steps up to 329 cm, 14 steps up to 352.5 cm |
| Deckenöffnung | 130 x 78 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 15-21 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 54 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |













































