SUONO SMART
Features:
- Particularly space-saving spiral staircase
- Can be installed in ceiling openings for loft stairs
- Size options: 120×68 cm or 140×78 cm
- Steps made of beech wood and metal parts powder-coated in black, grey or white
- Sturdy construction and handrail made of PVC ensure safe ascent and descent
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 800,00 € through 1.300,00 €
Description:
The Suono Smart is one of Minka’s smallest spiral staircases. The big advantage of this staircase is that it can also be installed in ceiling openings for loft stairs. This makes it perfect for those who are looking for a particularly space-saving solution to get to the next floor. Especially for the conversion of an attic, the Suono Smart with its sturdy PVC handrail is the ideal choice.
Flexible Design:
The Suono Smart is available in a diameter of 120 or 140 cm. Depending on the size, it fits perfectly into a ceiling opening of 120×68 cm or 140×78 cm. For the metal parts of the Suono Smart, you can choose between a powder coating in black, grey or white. The steps in beech wood provide a natural look and the handrail made of continuous PVC lies comfortably in the hand.
Sustainable use:
The Suono Smart is perfect as an alternative to loft stairs. Despite its narrow design, it allows safe ascent and descent thanks to the stable spindle tube and the straight handrail made of PVC. The wood of the steps comes from Europe – the parts of the Suono Smart have therefore not travelled halfway around the world and are characterised by a good CO2 balance.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 305.5 cm, 13 steps up to 329 cm, 14 steps up to 352.5 cm |
| Deckenöffnung | 120 x 68 cm, 140 x 78 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 9.6-15.4 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 50,8 cm, 60,9 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 90 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |




















