RONDO ZINKFARVE
Egenskaber:
- Pulverlakeret spiraltrappe til udendørs brug
- Ståldele galvaniseret og pulverlakeret i sort, antracit eller hvid
- Gelænder lavet af robust plastik
- Trin med bølger giver godt greb, når man går op ad trapper
- Fire diametre: 120, 140, 160 og 180 cm
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.800,00 € til 2.800,00 €
Beskrivelse:
I dag skal en udendørs trappe ikke kun være funktionel, men også et visuelt højdepunkt. Af denne grund har Minka udviklet Rondo Zink Color spiraltrappen. Ståldelene af trappen galvaniseres først og pulverlakeres derefter med maling.
Fleksibelt design:
Når det gælder pulverlakering, fås Rondo Zink Color i tre farver: markant sort, moderne antracit og ensfarvet hvid. Gelænderet, lavet af højkvalitets PVC, beholdes i samme farve for at matche. Afhængigt af hvor meget plads der er tilgængelig, kan du også vælge mellem 120, 140, 160 og 180 cm i diameter.
Bæredygtig anvendelse:
På grund af galvaniseringen af ståldelene nedenunder er Rondo Zink Color spiraltrappen korrosionsbestandig og vejrbestandig. Trinene er lavet af 3 mm tykt stål med bølger og muliggør en behagelig op- og nedstigning uden risiko for at glide.
| Anvendelsesområde | Eksteriør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Stål |
| Rækværkstænger | Galvaniseret stål og pulverlakeret i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Galvaniseret stål og pulverlakeret i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm, 14 trin + platform op til 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Loftsåbning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm, Min. 185 x 180 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm, 23,3 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29,6°, 25,, 21,9°, 19,4° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Trinstyrke | 3 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Rondo Zinkfarve
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm






