RONDO COLOR
Features:
- Modern metal spiral staircase in industrial look for indoor use
- Stamped steel steps with studs enable safe ascent
- Steel parts and aluminium handrail powder-coated in anthracite
- Three sizes with a diameter of 120, 140 or 160 cm
- Maximum room height: 346.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.400,00 € through 2.200,00 €
Description:
The Rondo Color metal spiral staircase is a modern and practical accessory for your living space. With the studded steel steps and dark colour, it fits perfectly into living spaces furnished in an industrial style. But the Rondo Color is also made as an eye-catcher for simpler furnishing styles.
Flexible Design:
The steel parts and the aluminium handrail of the Rondo Color are covered with an anthracite-coloured powder coating. This noble colour provides an exciting contrast to white walls, but also blends wonderfully into darker living styles. When it comes to the diameter of this spiral staircase, you can choose between the sizes 120, 140 and 160 cm.
Sustainable use:
The stamped steel steps offer a wide tread surface and prepare a comfortable way for you from one floor to the next. On the upper side, they are equipped with lightweight nubs, which create a modern industrial look and at the same time ensure less risk of slipping.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Grey |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 300.3 cm, 13 steps + platform up to 323.4 cm, 14 steps + platform up to 346.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Ceiling opening | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Slope height per step | 207-231 mm |
| Depth of performance | 19.6 cm, 21.3 cm, 22.3 cm |
| Rotation angle per stage | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 1.5 mm |
| Spindle diameter | 12.7 cm |
| Handrail diameter | 5 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Assembly Video





































































