RONDO COLOR
Egenskaper:
- Modern metallspiraltrappa i industriell stil för inomhusbruk
- Stansade stålsteg med reglar möjliggör säker uppstigning
- Ståldelar och aluminiumräcke pulverlackerade med antracit
- Tre storlekar med en diameter på 120, 140 eller 160 cm
- Maxrumshöjd: 346,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.400,00 € till 2.200,00 €
Beskrivning:
Rondo Color spiraltrappa i metall är ett modernt och praktiskt tillbehör för ditt vardagsrum. Med de nitprydda ståltrappstegen och mörka färgerna passar den perfekt in i vardagsrum möblerade i industriell stil. Men Rondo Color är också tillverkad som en ögonfångare för enklare inredningsstilar.
Flexibel design:
Ståldelarna och aluminiumräcket på Rondo Color är täckta med en antracitfärgad pulverlack. Denna ädla färg ger en spännande kontrast till vita väggar, men smälter också underbart in i mörkare boendestilar. När det gäller diametern på denna spiraltrappa kan du välja mellan storlekarna 120, 140 och 160 cm.
Hållbar användning:
De stansade ståltrappstegen ger en bred mönsteryta och ger dig en bekväm väg från en våning till nästa. På ovansidan är de utrustade med lätta knoppar, vilket ger ett modernt industriellt utseende och samtidigt minskar risken för att halka.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Stål |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC grå, svart eller vit |
| Farbe Konstruktion | Grå |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 300,3 cm, 13 steg + plattform upp till 323,4 cm, 14 steg + plattform upp till 346,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Taköppning | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Lutningshöjd per steg | 207–231 mm |
| Djup i framförandet | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Stegstyrka | 1,5 mm |
| Spindeldiameter | 12,7 cm |
| Räckediameter | 5 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Monteringsvideo





































































