VIENNA
Features:
- Wooden steps that can be walked on from one side and straight bar railings create a simple look
- Solid beech wood steps
- Load-bearing elements and railings in black, grey or white powder-coated
- Comfortable handrail made of high-quality PVC
- Maximum floor height: 316.4 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 900,00 € through 1.300,00 €
Description:
With its one-sided steps, the Vienna space-saving staircase is a real space-saver. Even when space is limited, this model can be installed and used. Thanks to the stable bar railing with PVC handrail, you will definitely get to the next floor safely despite the steeper incline.
Flexible Design:
The steps of the Vienna are made of solid beech wood. This is provided with a high-quality varnish, which gives the material a slight sheen. For the metal parts, you can choose the color from three options: gray, black, or white. The handrail made of high-quality PVC is supplied in the same colour.
Another major advantage of the Vienna space-saving staircase is that it can be flexibly rotated to the left and right. This means that it can be used even in the most adverse structural conditions.
Sustainable use:
Even though the Vienna space-saving staircase is one of the more affordable models of the Minka brand, it is in no way inferior to the other models in terms of quality. All metal parts are surface finished with a powder coating, which makes them extremely durable. But the 35 mm thick steps can also withstand a lot and make the Vienna space-saving staircase a long-term partner on your way to the top.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Straight |
| Material Stufen | Beech |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Center spar | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 293.8 cm, 13 steps up to 316.4 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 316,4 cm |
| Treppengeländer | Single-sided, Two-sided |
| Deckenöffnung | 142,5 x 63,5 cm |
| Slope height per step | 17.2-22.6 cm |
| Depth of performance | 21.0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Railing height | 90 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |






