TWISTER
Features:
- Suitable for the smallest ceiling openings
- Unique look thanks to stepped railings made of coated steel
- Robust samba steps made of lacquered beech wood
- Metal parts of the base frame and railing powder-coated in black, grey or white
- Can be mounted straight or slightly rotated to the left or right
- Maximum floor height: 316.4 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 800,00 € through 1.200,00 €
Description:
The Twister by Minka is a particularly space-saving space-saving staircase. It can also be used with extremely small ceiling openings – this makes it an optimal staircase solution, especially for the conversion of attics or renovation projects. The extraordinary steel railing provides a unique look and safe ascent and descent.
Flexible Design:
The central spar staircase can be set up straight or slightly rotated to the left or right, depending on your wishes. The metal parts of the basic framework and the railing are surface finished with a powder coating. You can choose between the colours black, grey and white. The striking steps of the Twister are made of solid beech wood, which shimmers slightly due to the varnish.
Sustainable use:
Despite its small size, the Twister space-saving staircase allows safe climbing. The steps made of beech wood have European quality and the metal parts are just as extremely robust and resistant due to the high-quality powder coating. So you can enjoy your stairs for a very long time and don’t have to worry about damage.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Straight |
| Material Stufen | Beech |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Center spar | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 293.8 cm, 13 steps up to 316.4 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 316,4 cm |
| Treppengeländer | Single-sided, Two-sided |
| Deckenöffnung | 142,5 x 63,5 cm |
| Slope height per step | 17.2-22.6 cm |
| Depth of performance | 21.0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Railing height | 90 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Assembly Video
Realizations
- Hisilicon Balong
- Hisilicon Balong
- Hisilicon Balong


























