COMFORT TOP TURN
Funktioner:
- Perfekt kombination av komfort och utseende
- Kvartsvarv åt vänster eller höger möjligt
- Trästeg i bok och valnöt
- Metalldelar pulverlackerade i grått, svart eller vitt
- Räcke med rostfria stålsläng och PVC-räcke
- Maximal golvhöjd: 360 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.750,00 € till 2.600,00 €
Beskrivning:
Den perfekta kombinationen av komfort och utseende ges av Comfort Top Turn, en platsbesparande trappa. Tack vare kvartsvarvet passar den perfekt i slingrande rum – men trappstegen erbjuder ändå en stor och bekväm trångyta. Med solida trästeg och det nedre räcket är Comfort Top Turn också en riktig ögonfångare.
Flexibel design:
Comfort Top Turn kan anpassas beroende på olika aspekter. Till exempel kan du välja mellan naturligt bokträ eller en mörkare valnötslook för trätrappan. Metalldelarna och räcket av PVC finns i färgerna grått, svart och vitt.
Du kan också bestämma i vilken riktning trappan ska vara spiralförd. Trappstegen och metallelementen är utformade för konstruktion i båda riktningarna.
Hållbar användning:
Med denna högkvalitativa och platsbesparande trappa säkerställer du en bekväm väg till nästa våning på lång sikt. De raka trappstegen är gjorda av europeiskt trä och erbjuder stabilitet och säkerhet vid trappsteg. Metalldelarna är belagda med en högkvalitativ pulverbeläggning och tål därför repor och annat slitage. De rostfria stålslängdarna förstärker räcket ytterligare.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | L-form |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Mittbalken | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | PVC grå, svart eller vit |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg upp till 312 cm, 13 steg upp till 336 cm, 14 steg upp till 360 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 360 cm |
| Deckenöffnung | 203 x 85 cm |
| Treppengeländer | Enkelsidig, Tvåsidig |
| Lutningshöjd per steg | 18,5–24,0 cm |
| Djup i framförandet | 20 cm |
| Stufenbreite | 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 80 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckets höjd | 90 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Comfort Toppvändning
Konfigurationen_Comfort Toppsväng + 1 höjdförlängning







