VIENNA
Funktioner:
- Trætrin, der kan gås på fra den ene side, og lige stanggelændere skaber et enkelt udtryk
- Massivt bøgetræstrappetrin
- Bærende elementer og gelændere i sort, grå eller hvid pulverlakeret
- Behageligt gelænder lavet af højkvalitets PVC
- Maksimal gulvhøjde: 316,4 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 900,00 € til 1.300,00 €
Beskrivelse:
Med sine ensidige trin er den pladsbesparende trappe i Wien en reel pladsbesparende faktor. Selv når pladsen er begrænset, kan denne model installeres og bruges. Takket være det stabile stanggelænder med PVC-håndlænder vil du helt sikkert komme sikkert til næste etage trods den stejlere stigning.
Fleksibelt design:
Wien-trinene er lavet af massivt bøgetræ. Dette forsynes med en lak af høj kvalitet, som giver materialet en let glans. For metaldelene kan du vælge farven mellem tre muligheder: grå, sort eller hvid. Gelænderet, lavet af højkvalitets PVC, leveres i samme farve.
En anden stor fordel ved den pladsbesparende trappe i Wien er, at den kan roteres fleksibelt til venstre og højre. Det betyder, at den kan bruges selv under de mest ugunstige strukturelle forhold.
Bæredygtig anvendelse:
Selvom den pladsbesparende trappe i Wien er en af de mere prisvenlige modeller fra Minka-mærket, er den på ingen måde ringere end de andre modeller, når det gælder kvalitet. Alle metaldele er overfladebehandlet med en pulverlakering, hvilket gør dem ekstremt holdbare. Men de 35 mm tykke trin kan også tåle meget og gør den pladsbesparende trappe i Wien til en langsigtet partner på vejen til toppen.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Lige |
| Material Stufen | Bøg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Midterbjælke | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC i grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin op til 293,8 cm, 13 trin op til 316,4 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 316,4 cm |
| Treppengeländer | Enkeltsidet, To-sidet |
| Deckenöffnung | 142,5 x 63,5 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 17,2-22,6 cm |
| Dybde af optræden | 21,0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Gelænderhøjde | 90 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |






