MONACO
Features:
- Visually enhances any home with rounded steps and elegant step railing
- Extra space-saving thanks to samba steps that can be accessed from one side
- Steps made of beech wood or stained to a darker walnut look
- Metal parts powder-coated in black, grey or white
- Can be mounted straight or slightly rotated to the left or right
- Maximum floor height: 316.4 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 750,00 € through 1.150,00 €
Description:
The Monaco space-saving staircase skilfully combines design with functionality. With the rounded steps and the elegant step railing, the Monaco space-saving staircase is an extraordinary eye-catcher in your living space. At the same time, it takes up very little space and can also be installed in very narrow and narrow places.
Flexible Design:
The unidirectional steps of the Monaco are available in two different colours. If you like it lighter, it’s best to use natural beech wood. On the other hand, the walnut-stained steps are more contrasting. Depending on your wishes, you can choose between the colors black, gray and white for the metal parts. Thanks to the flexible carrying elements of the Monaco, the Monaco can be mounted straight or slightly to the left or right.
Sustainable use:
The metal of the Monaco space-saving staircase is provided with a high-quality powder coating, which not only visually enhances the material, but also makes it more resistant. So you don’t have to worry about scratches or wear and tear in everyday use.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Straight |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Center spar | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 293.8 cm, 13 steps up to 316.4 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 316,4 cm |
| Treppengeländer | Single-sided, Two-sided |
| Deckenöffnung | 142,5 x 63,5 cm |
| Slope height per step | 17.2-22.6 cm |
| Depth of performance | 21.0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Railing height | 90 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |





















