MONACO
Funktioner:
- Visuellt förstärker vilket hem som helst med rundade trappsteg och elegant räcke
- Extra utrymmesbesparing tack vare samba steg som kan nås från ena sidan
- Trappsteg gjorda av bokträ eller betsade till en mörkare valnötsfärgad look
- Metalldelar pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Kan monteras rakt eller lätt roteras åt vänster eller höger
- Maximal golvhöjd: 316,4 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 750,00 € till 1.150,00 €
Beskrivning:
Monacos platsbesparande trappa kombinerar skickligt design med funktionalitet. Med rundade trappsteg och eleganta trappräcke är Monacos platsbesparande trappa en enastående blickfångare i ditt vardagsrum. Samtidigt tar den upp väldigt lite plats och kan även installeras på mycket smala och smala ställen.
Flexibel design:
Monacos enkelriktade steg finns i två olika färger. Om du vill ha det lättare är det bäst att använda naturligt bokträ. Å andra sidan är de valnötsbetsade trappstegen mer kontrasterande. Beroende på dina önskemål kan du välja mellan färgerna svart, grått och vitt för metalldelarna. Tack vare Monacos flexibla bärelement kan Monaco monteras rakt eller något åt vänster eller höger.
Hållbar användning:
Metallen i Monacos platsbesparande trappa är utrustad med en högkvalitativ pulverlackering, vilket inte bara visuellt förbättrar materialet utan också gör det mer motståndskraftigt. Så du behöver inte oroa dig för repor eller slitage i vardagsbruk.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Rakt fram |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Mittbalken | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg upp till 293,8 cm, 13 steg upp till 316,4 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 316,4 cm |
| Treppengeländer | Enkelsidig, Tvåsidig |
| Deckenöffnung | 142,5 x 63,5 cm |
| Lutningshöjd per steg | 17,2–22,6 cm |
| Djup i framförandet | 21,0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Räckets höjd | 90 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |





















