SWITCH
Egenskaber:
- Enestående spiraltrappe lavet af træ og stål
- Fleksible designmuligheder takket være reversible trin
- Bredt udvalg af trævarianter: bøg, eg, bejdset bøg til valnød og farvet hvid
- Ståldele og PVC-gelænder i sort, grå eller hvid
- Tre tilgængelige diametre: 120, 140 og 160 cm
- Maksimal gulvhøjde: 2951 mm
Gulvhøjde: op til 295 cm som standard, med højdeudvidelser op til 340,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 2.600,00 € til 3.800,00 €
Beskrivelse:
Switch-spiraltrappen imponerer med et ekstraordinært udseende med trin lavet af træ og stål. Disse kan monteres med træsiden opad eller metalsiden opad – det giver dig fleksible designmuligheder, præcis som du ønsker det.
Fleksibelt design:
Udvalget af farver til Switch-spiraltrappen er særligt stort. Trinene fås i bøg, eg, bejdset bøg til valnød og hvidbejdset bøg. Sammen med de metalliske farver sort, grå og hvid kan utallige kombinationer skabes. Når det gælder trappens diameter, kan du vælge mellem 120, 140 og 160 cm.
Bæredygtig anvendelse:
Med de lodrette rækværkstænger og gelænderet lavet af robust plastik er Switch-spiraltrappen ekstremt sikker at gå på. De pulverlakerede stålbeslag og lakningen af træet sikrer, at trinene er skjult for ridser.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Bøg, Bøg – Hvid, Bøg – Valnød, Eg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 295 cm, 13 trin + platform op til 318 cm, 14 trin + platform op til 340,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 340,5 cm |
| Loftsåbning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 18,2 – 22,7 cm |
| Dybde af optræden | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29°, 25°, 22° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |






