SPINO ZINKFARVE
Egenskaber:
- Moderne udendørs trappe som et øjenfang i enhver have
- Dobbelt beskyttelse af delene: Galvaniseret og pulverlakeret
- Tre farvevalg: sort, antracit eller hvid
- Nederste snore i rustfrit stål, gelænder lavet af robust PVC
- Fås i fire diametre: 120, 140, 160 eller 180 cm
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.800,00 € til 2.800,00 €
Beskrivelse:
Den udendørs trappe Spino Zink Color er et ægte øjenfang i enhver have. Med sin robuste galvaniserede stålkonstruktion og pulverlakering i forskellige farver kombinerer den dygtigt funktionalitet og design.
Fleksibelt design:
Ståldelene af Spino Zink Color spiraltrappen er ikke kun galvaniseret, men også pulverlakeret. Der er tre forskellige farver at vælge imellem: sort, antracit og hvid. Plastikgelænderen er beholdt i samme farve, og de nederste remme er lavet af rustfrit stål. Afhængigt af hvor meget plads der er til rådighed udenfor, kan diametrene på 120, 140, 160 eller 180 cm komme i tvivl.
Bæredygtig anvendelse:
Galvaniseringen og den ekstra pulverbelægning af ståldelene beskytter materialet to gange. Det betyder, at Spino Zink Color udendørs trappe er modstandsdygtig over for korrosion og forskellige miljøpåvirkninger. De nittede trin og det stabile nederste gelænder tillader altid glidefri og sikker trappeopstigning.
| Anvendelsesområde | Eksteriør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Stål |
| Rækværkstænger | Galvaniseret stål og pulverlakeret i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Galvaniseret stål og pulverlakeret i grå, sort eller hvid |
| Lavere akkorder | Rustfrit stål |
| Gelænder | PVC sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm, 14 trin + platform op til 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Loftsåbning | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm, 185 x 180 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 190-235 mm |
| Dybde af optræden | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm, 23,3 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29,6°, 25°, 21,9°, 19,4° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Trinstyrke | 3 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Spino Zinkfarve
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm
Samlingsvideo






