RONDO ZINC PLUS
Features:
- Galvanized Steel Spiral Exterior Staircase
- Stamped steel steps with nubs enable safe treading without risk of slipping
- Sturdy rod railing with handrail made of powder-coated aluminium
- Available in three diameters: 120, 140 and 160 cm
- Maximum floor height: 346.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.350,00 € through 2.150,00 €
Description:
The Rondo Zink Plus spiral staircase consists almost exclusively of galvanized or powder-coated metal parts. This makes it perfect for outdoor use. With the studded steps, the pole railing and the aluminium handrail, it is not only very safe to walk on, but is also an eye-catcher in your garden.
Flexible Design:
With three different diameters – 120, 140 and 160 cm – the Rondo Zink Plus is suitable for various spatial conditions. The height of the spindle elements can be flexibly adjusted so that the floor height can also be varied as desired. With the Rondo Zink Plus outdoor staircase, you can reach a maximum of floors with a total height of up to three metres.
Sustainable use:
Thanks to the high-quality materials, the Rondo Zink Plus spiral staircase is perfectly protected from various weather conditions and environmental influences. The studded steps also prevent any risk of slipping and allow safe climbing of stairs at any time of the year.
| Scope of application | Exterior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Hot-dip galvanized steel |
| Spindle tube | Hot-dip galvanized steel |
| Handrail | Powder-coated aluminium |
| Farbe Konstruktion | Galvanized |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 300.3 cm, 13 steps + platform up to 323.4 cm, 14 steps + platform up to 346.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Ceiling opening | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Slope height per step | 20.7 – 23.1 cm |
| Depth of performance | 19.6 cm, 21.3 cm, 22.3 cm |
| Rotation angle per stage | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 1.5 mm |
| Spindle diameter | 12.7 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |

































































