SWITCH
Egenskaper:
- Exceptionell spiraltrappa av trä och stål
- Flexibla designalternativ tack vare reversibla steg
- Brett utbud av trävarianter: bok, ek, betsad bok till valnöt och betsad vit
- Ståldelar och PVC-räcke i svart, grått eller vitt
- Tre diametrar tillgängliga: 120, 140 och 160 cm
- Maximal golvhöjd: 2951 mm
Golvhöjd: upp till 295 cm som standard, med höjdökningar upp till 340,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 2.600,00 € till 3.800,00 €
Beskrivning:
Switch-spiraltrappan imponerar med ett extraordinärt utseende med trappsteg av trä och stål. Dessa kan monteras med träsidan uppåt eller metallsidan uppåt – detta ger dig flexibla designmöjligheter, precis som du vill ha det.
Flexibel design:
Färgvalet för Switch-spiraltrappan är särskilt stort. Trappstegen finns i bok, ek, betsad bok till valnöt och vitbetsad bok. Tillsammans med de metalliska färgerna svart, grått och vitt kan otaliga kombinationer skapas. När det gäller trappans diameter kan du välja mellan 120, 140 och 160 cm.
Hållbar användning:
Med de vertikala räckesstängerna och handräcket av robust plast är Switch-spiraltrappan extremt säker att gå på. De pulverlackerade stålfästena och lackeringen av träet säkerställer att trappstegen är skyddade från repor.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt, Bok – Vit, Oak |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC grå, svart eller vit |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 295 cm, 13 steg + plattform upp till 318 cm, 14 steg + plattform upp till 340,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 340,5 cm |
| Djup i framförandet | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29°, 25°, 22° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |






