SPIRAL EFFECT
Egenskaper:
- Tidlös och robust spiraltrappa
- Fyra färgalternativ för trätrappstegen: bok, valnöt, ek och vit
- Metallelement pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Robust stångräcke med aluminiumräcke
- Finns i diametrar på 120, 140 och 160 cm
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.335,00 € till 2.635,00 €
Beskrivning:
Spiraleffekten kombinerar skickligt trä och metall för att skapa en formfull spiraltrappa som fångar allas uppmärksamhet. Tack vare det breda utbudet av anpassningsmöjligheter kan du anpassa Spiral Effect till din inredning på bästa möjliga sätt. Den lyckas dock inte bara med ett stort urval av färger, utan också med ett särskilt stabilt räcke med ett aluminiumräcke.
Flexibel design:
För trästegen i Spiral Effect kan du välja mellan bok, betsad bok på valnöt, ek och vitlackerad bok. Stålelementen och aluminiumräcket kan pulverlackeras i svart, grått eller vitt. Men färgerna kan inte bara anpassas individuellt efter dina önskemål, du har också ett visst svängrum när det gäller storlek. Spiral Effect spiraltrappan finns i tre diametrar: 120, 140 och 160 cm.
Hållbar användning:
Stegen i Spiral Effect täcks med en högkvalitativ målningsfinish. Detta ger en lätt glans och framför allt skydd mot slitage och repor. Metalldelarna ytbehandlas av Minka i den interna pulverlackavdelningen. Tack vare högkvalitativa material är Spiral Effect en extremt hållbar spiraltrappa.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt, Bok – Vit, Oak |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | Pulverlackerad aluminium i grått, svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm, 14 steg + plattform upp till 352,5 cm |
| Maximal golvhöjd | Upp till 352,5 cm |
| Taköppning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Lutningshöjd per steg | 19,0 – 23,5 cm |
| Djup i framförandet | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 30,2°, 26,2°, 22,2° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Konfiguration_Venezia-Spiral_120 cm
Konfiguration_Venezia-Spiral_140 cm

















































