STYLE TURN
Funktioner:
- Stilfull platsbesparande trappa från Österrike
- 90-graders sväng åt höger eller vänster möjlig
- Trappsteg gjorda av bokträ i ett naturligt utseende eller betsade till en mörkare valnötslook
- Metalldelar pulverlackerade i svart, vitt eller grått
- Lång livslängd på grund av målning och pulverlackering av komponenterna
- Maximal golvhöjd: 327,6 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.300,00 € till 1.800,00 €
Beskrivning:
Minka har tänkt utanför boxen med den platsbesparande trappan Style Turn. Detta kommer med steg som är designade för en 90-graders sväng. Detta ger dig möjlighet att montera trappan till vänster eller höger. Detta gör Style Turn till ett riktigt rymdmirakel som också ser stilfullt ut.
Flexibel design:
Stegen i Style Turn är gjorda av massivt bokträ. På grund av lacken har stegen ett svagt skimmer, men behåller sitt naturliga och ljusa utseende. Om du föredrar ett något mörkare utseende kan du också betsa trappstegen till en elegant valnötslook. Du kan också välja mellan flera varianter för färgen på remmarna och räcket: svart, vitt och grått finns tillgängligt.
Hållbar användning:
Style Turn, den platsbesparande trappan, kännetecknas av en ”Made-in-Austria”-kvalitet. Metalldelarna pulverlackeras av Minka själv, vilket säkerställer materialens långa livslängd. Eftersom träet i trappstegen kommer från europeiska länder och därför inte redan har rest halva jorden runt, har Style Turn också ett bra CO2-avtryck.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | L-form |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Mittbalken | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | Lackerad bok eller betsad och lackerad bok till valnöt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg upp till 304,2 cm, 13 steg upp till 327,6 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 327,6 cm |
| Deckenöffnung | 196 x 75 cm |
| Treppengeländer | Enkelsidig, Tvåsidig |
| Lutningshöjd per steg | 17,2–23,4 cm |
| Djup i framförandet | 16,3 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 70 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Realiseringar
- Realisation Raumspartreppe Style
- Realisation Style
- Realizácia Style Bratislava_4
- Realizácia Style Bratislava_6
- Realizácia Style Bratislava_1
- Style Montované schody
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 7
- Realisation Minka Style
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 6
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 5
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 4
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 2
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 3
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
































































































