STYLE TURN
Funktioner:
- Stilfuld, pladsbesparende trappe fra Østrig
- 90-graders drejning til højre eller venstre mulig
- Trin lavet af bøgetræ i et naturligt udseende eller bejdset til en mørkere valnøddeagtig overflade
- Metaldele pulverlakeret i sort, hvid eller grå
- Lang levetid på grund af maling og pulverlakering af komponenterne
- Maksimal gulvhøjde: 327,6 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.300,00 € til 1.800,00 €
Beskrivelse:
Minka har tænkt ud af boksen med Style Turn-trappen, der sparer plads. Dette kommer med trin, der er designet til en 90-graders drejning. Det giver dig mulighed for at montere trappen til venstre eller højre. Det gør Style Turn til et ægte rummirakel, der også ser stilfuldt ud.
Fleksibelt design:
Trinene i Style Turn er lavet af massivt bøgetræ. På grund af lakken har trinene en let glans, men bevarer deres naturlige og klare udseende. Hvis du foretrækker et lidt mørkere look, kan du også få trinene bejdset til et stilfuldt valnøddelook. Du kan også vælge mellem flere varianter for farven på stropperne og rækværket: sort, hvid og grå fås også.
Bæredygtig anvendelse:
Style Turn-trappen, der sparer plads, kendetegnes ved en “Made-in-Austria”-kvalitet. Metaldelene pulverlakeres af Minka selv, hvilket sikrer materialernes lange levetid. Da træet i trapperne stammer fra europæiske lande og derfor ikke allerede har rejst halvvejs rundt om jorden, har Style Turn også et godt CO2-aftryk.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | L-form |
| Material Stufen | Bøg, Bøg – Valnød |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Midterbjælke | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Lavere akkorder | Rustfrit stål |
| Gelænder | Lakeret bøg eller bejdset og lakeret bøg til valnød |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin op til 304,2 cm, 13 trin op til 327,6 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 327,6 cm |
| Deckenöffnung | 196 x 75 cm |
| Treppengeländer | Enkeltsidet, To-sidet |
| Hældningshøjde pr. trin | 17,2-23,4 cm |
| Dybde af optræden | 16,3 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 70 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Realisationer
- Realisation Raumspartreppe Style
- Realisation Style
- Realizácia Style Bratislava_4
- Realizácia Style Bratislava_6
- Realizácia Style Bratislava_1
- Style Montované schody
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 7
- Realisation Minka Style
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 6
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 5
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 4
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 2
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 3
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
- Minka Realisierung Mittelholmtreppen Style 1
































































































