SPIRAL EFFECT
Egenskaber:
- Tidløs og robust spiraltrappe
- Fire farvevalg for trætrinene: bøg, valnød, eg og hvid
- Metalelementer pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Robust stanggelænder med aluminiumsgelænder
- Fås i diametre på 120, 140 og 160 cm
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.335,00 € til 2.635,00 €
Beskrivelse:
Spiraleffekten kombinerer dygtigt træ og metal for at skabe en velformet spiraltrappe, der tiltrækker alles opmærksomhed. Takket være det brede udvalg af tilpasningsmuligheder kan du tilpasse Spiral Effect til dit interiørdesign på den bedst mulige måde. Den scorer dog ikke kun med et stort udvalg af farver, men også med et særligt stabilt gelænder med et aluminiumsgelænder.
Fleksibelt design:
Til trætrinene i Spiral Effect kan du vælge mellem bøg, bejdset bøg på valnød, eg og hvidlakeret bøg. Stålelementerne og aluminiumsgelænderet kan pulverlakeres i sort, grå eller hvid. Men ikke alene kan farverne tilpasses individuelt efter dine ønsker, men du har også en vis fleksibilitet i størrelsen. Spiral Effect spiraltrappen fås i tre diametre: 120, 140 og 160 cm.
Bæredygtig anvendelse:
Trinene i Spiral Effect er dækket med en maling af høj kvalitet. Dette giver en let glans og frem for alt beskyttelse mod slid og ridser. Metaldelene overfladebehandles af Minka i den interne pulverlakeringsafdeling. Takket være materialer af høj kvalitet er Spiral Effect en ekstremt holdbar spiraltrappe.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Bøg, Bøg – Hvid, Bøg – Valnød, Eg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | Pulverlakeret aluminium i grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm, 14 trin + platform op til 352,5 cm |
| Maksimal gulvhøjde | Op til 352,5 cm |
| Loftsåbning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 30,2°, 26,2°, 22,2° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Konfiguration_Venezia-Spiral_120 cm
Konfiguration_Venezia-Spiral_140 cm

















































