QUATRO TURN
Funktioner:
- Speciel version af Quatro med platform til 90-graders drejning
- Platform kan bruges fleksibelt fra første til sidste trin
- Højkvalitets lakeret træ i bøg eller bøgetræ bejdset på valnød
- Pulverlakerede metaldele i sort, grå eller hvid
- Gelænder lavet af lakeret træ
- Maksimal gulvhøjde: 321 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.250,00 € til 1.750,00 €
Beskrivelse:
Quatro Turn-pladsbesparende trappen er en særlig version af Quatro. Denne variant inkluderer en platform, hvormed trappen kan opstilles med et 90-graders sving. Det betyder, at den kan tilpasses forskellige strukturelle forhold, og du kan bestemt nemt komme op og ned.
Fleksibelt design:
Takket være den fleksible teknologi i Minka-trapperne har du et bredt udvalg af muligheder, når du skal sætte Quatro Turn: Platformen kan installeres efter dine ønsker fra første til sidste trin. De karakteristiske metaldele af Quatro Turn fås i sort, grå og hvid. Derudover kan du vælge trin og gelænder i enten lyst bøgetræ eller mørkere valnød.
Bæredygtig anvendelse:
Takket være den høje kvalitet af malingen er trinene i Quatro Turn godt beskyttet mod ridser og slid. Metaldelene af trappen er overfladebehandlet med Minka-pulverlakering. De opnår også point med høj slidstyrke og lang levetid. Det betyder, at du vil have gavn af din nye trappe i lang tid, hvilket ikke kun er godt for dig, men også for miljøet.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | L-form |
| Material Stufen | Bøg, Bøg – Valnød |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Midterbjælke | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Lavere akkorder | Rustfrit stål |
| Gelænder | Laket bøg eller bejdset bøg på valnød |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 trin op til 298 cm, 14 trin op til 321 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 321 cm |
| Treppengeländer | Enkeltsidet, To-sidet |
| Deckenöffnung | 167,5 x 65 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0-23,0 cm |
| Dybde af optræden | 21,0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Gelænderhøjde | 90 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |



























