QUATRO TURN
Funktioner:
- Specialversion av Quatro med plattform för 90-graders svängning
- Plattform kan användas flexibelt från första till sista steget
- Högkvalitativt lackerat trä i bok eller bok, betsat på valnöt
- Pulverlackerade metalldelar i svart, grått eller vitt
- Räcke av lackat trä
- Maximal golvhöjd: 321 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.250,00 € till 1.750,00 €
Beskrivning:
Quatro Turns platsbesparande trappa är en specialversion av Quatro. Denna variant inkluderar en plattform med vilken trappan kan ställas upp med en 90-graders sväng. Det innebär att den kan anpassas till olika strukturella förhållanden och du kan definitivt gå upp och ner lätt.
Flexibel design:
Tack vare den flexibla tekniken i Minka-trapporna har du ett brett utbud av alternativ när du sätter upp Quatro Turn: Plattformen kan installeras enligt dina önskemål från första till sista steget. De karakteristiska metalldelarna i Quatro Turn finns i svart, grått och vitt. Dessutom kan du välja trappsteg och räcke i antingen ljus bokträ eller mörkare valnöt.
Hållbar användning:
Tack vare den högkvalitativa lacken är Quatro Turns steg väl skyddade mot repor och slitage. Trappans metalldelar är ytbehandlade med Minka-pulverlackering. De får också poäng med hög slitstyrka och lång livslängd. Det betyder att du kommer att dra nytta av din nya trappa under lång tid, vilket inte bara är bra för dig utan också för miljön.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | L-form |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Mittbalken | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | Lackerad bok eller betsad bok på valnöt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 steg upp till 298 cm, 14 steg upp till 321 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 321 cm |
| Treppengeländer | Enkelsidig, Tvåsidig |
| Deckenöffnung | 167,5 x 65 cm |
| Lutningshöjd per steg | 19,0–23,0 cm |
| Djup i framförandet | 21,0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Räckets höjd | 90 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |



























