JOKER TURN 180°
Funktioner:
- Platsbesparande trappa med massiva trästeg och räcken med vertikala stänger
- Två set med speciella steg möjliggör montering med 180° varv
- Möjliga träslag för trappstegen och räcket: lackerad bok eller betsad bok till valnöt
- Metalldelar pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Maximal golvhöjd: 327,6 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.850,00 € till 2.350,00 €
Beskrivning:
Jokern Turn 180° är en speciell variant av de platsbesparande trapptrapporna Joker eller Joker Turn. Det speciella med denna trappa är att den har två uppsättningar specialtrappsteg. Dessa möjliggör en uppsättning med två 90°-varv, vilket innebär att Joker Turn 180° anses vara en halvspiraltrappa totalt sett.
Flexibel design:
Å ena sidan är Joker Turn 180° extremt flexibel i konstruktionen, eftersom de speciella stegen för spiralen kan monteras var som helst. Detta gör att du kan använda trappan optimalt i slingrande rum. Å andra sidan erbjuder Joker Turn 180° också många valmöjligheter när det gäller färgdesign. För trappstegen och det massiva träräcket kan du välja mellan bok och bokbetsad på valnöt. Metalldelarna är pulverlackerade i antingen grått, svart eller vitt, beroende på dina preferenser.
Hållbar användning:
Som alla Minka-trappor är Joker Turn 180° tillverkad av material av högsta kvalitet. Trappstegen täcks med en lack eller slayer, vilket inte bara framhäver dem visuellt utan också gör dem mer motståndskraftiga. När det gäller ståldelar ser den interna pulverlackeringsavdelningen till att de har rätt färg och är skyddade mot korrosion och slitage.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | 1/2 coiled |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Mittbalken | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | Lackerad bok eller betsad och lackerad bok till valnöt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg upp till 304,2 cm, 13 steg upp till 327,6 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 327,6 cm |
| Treppengeländer | Enkelsidig, Tvåsidig |
| Lutningshöjd per steg | 17,2–23,4 cm |
| Djup i framförandet | 16,3 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 70 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Joker Vrid 180°
Konfigurationen_Joker-Turn-180
Teknisk Datenblatt_Joker Sväng 180°
























