JOKER TURN 180°
Features:
- Space-saving staircase with solid wood steps and railings with vertical bars
- Two sets with special steps allow assembly with 180° turning
- Possible types of wood for the steps and the handrail: lacquered beech or stained beech to walnut
- Metal parts powder-coated in black, grey or white
- Maximum floor height: 327.6 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.850,00 € through 2.350,00 €
Description:
The Joker Turn 180° is a special variant of the space-saving staircases Joker or Joker Turn. The special thing about this staircase is that it comes with two sets of special steps. These allow a setup with two 90° turns, which means that the Joker Turn 180° is considered a half-spiral staircase overall.
Flexible Design:
On the one hand, the Joker Turn 180° is extremely flexible in construction, as the special steps for the spiral can be mounted at any point. This allows you to use the staircase optimally in winding rooms. On the other hand, the Joker Turn 180° also offers you many choices in terms of colour design. For the steps and the solid wood handrail, you can choose between beech and beech stained on walnut. The metal parts are powder-coated in either grey, black or white, depending on your preferences.
Sustainable use:
Like all Minka stairs, the Joker Turn 180° is made of the highest quality materials. The steps are covered with a varnish or slayer, which not only visually enhances them, but also makes them more resistant. When it comes to steel parts, the in-house powder coating department ensures that they have the right color and are protected from corrosion and wear.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | 1/2 coiled |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Center spar | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | Lacquered beech or stained and varnished beech to walnut |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 304.2 cm, 13 steps up to 327.6 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 327,6 cm |
| Treppengeländer | Single-sided, Two-sided |
| Slope height per step | 17.2-23.4 cm |
| Depth of performance | 16.3 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 70 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Einbauanleitung_Joker Turn 180°
Konfigurationen_Joker-Turn-180
Technical Datenblatt_Joker Turn 180°
























