JOKER TURN
Features:
- Space-saving staircase with 90-degree spiral and straight steps
- Railing with straight rods and handrail in wood look
- Steps and handrail in natural beech wood or beech stained on a darker walnut look
- Powder-coated metal parts in black, gray or white
- Maximum floor height: 327.6 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.800,00 € through 2.300,00 €
Description:
The Joker Turn quarter-turn space-saving staircase skilfully combines metal and wood. The rectangular steps allow for a comfortable step, while the handrail made of lacquered solid wood lies comfortably in the hand. The basic framework and the railing rods made of steel provide the necessary stability when climbing stairs.
Flexible Design:
The Joker Turn comes with a set of steps that allows it to be set up with a 90-degree turn. You are free to decide whether the stairs should be turned to the left or right. But there is also a choice of wood and metal colors. The steps and handrail are available in a light beech look or a darker walnut look. For the steel parts, black, gray or white powder coating is possible.
Sustainable use:
All Joker Turn materials are supplied from Europe and processed or packaged in Austria. In contrast to “Made-in-China” products, Minka stairs stand for the highest quality and sustainability.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | 1/4 coiled |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Center spar | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | Lacquered beech or stained and varnished beech to walnut |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 304.2 cm, 13 steps up to 327.6 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 327,6 cm |
| Treppengeländer | Single-sided, Two-sided |
| Slope height per step | 17.2-23.4 cm |
| Depth of performance | 16.3 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 70 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
























